tr
ende

Vinil Zemin Kaplama

10.05.2024
37
Vinil Zemin Kaplama

Vinil Zemin Kaplama Nedir ?

Vinil zemin kaplama, piyasaya çıktığı ilk günden bu yana konutlarda beğeni ile kullanılmaktadır. Vinil kaplama, bakımı ve kullanımı oldukça kolaydır. Kullanım kolaylığı dışında ekonomik fiyatları ile en çok tercih edilen zemin kaplama türlerinden olmuştur.  Global pazarın 2. Sırasına yerleşerek dünya genelinde en çok tercih edilen zemin kaplama türü olmuştur.

Vinil kaplamalar, suya karşı oldukça dayanıklıdır. Bu yönleri ile mutfak ve banyo gibi su ile yoğun temaslı alanlar için kullanıma uygundur. Zemine uygulaması oldukça basittir. Uygulama sırasında altta kalan yüzeye dokunulmaz ve üzerine direk uygulama yapılabilmektedir. Yüzeyde var olan kötü görüntüyü tamamı ile kapatabilme özelliğine sahiptir.

 

Vinil Zemin Kaplama Evlerde Kullanıma Uygun Mudur?

Evlerde sağlık ve hijyen oldukça önemlidir. Bilhassa çocukların olduğu bir evde temiz yüzeyler daha da önem kazanmaktadır. Hal böyle olunca kullanılan zemin kaplama ürününün mutlaka antibakteriyel özelliğe sahip olması gerekmektedir. Bu yönü ile vinil zemin kaplama ürünleri kolay temizlenebilme özelliği ve hijyen konusundaki başarısı ile tam not almaktadırlar.

Bir diğer artı puanı yumuşak dokusu ile ayağa verdiği konfor hissinden almaktadır. Çocuklarınızın odalarında ve koridorlarınızın kullanımında başarılı bir seçimdir.

Renk, desen konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahip olması modern çizgide tasarımlara imza atılmasına sebep olmaktadır. Renk renk, istediğiniz desende yaşam alanı için vinil kaplamalar en doğru tercihiniz olacaktır.

Vinil Zemin Kaplama Genel Özellikleri Nelerdir?

 • Her ortam için kullanıma uygundurlar. Su geçirmez ve leke tutmaz özelliğe sahiptirler.
 • Kimyasallara karşı dirençlidirler.
 • Anti statik ve yanmaz özelliğe sahiptirler.
 • Zamanla solma yapmazlar. İlk günkü formlarını korumaktadırlar.
 • Hangi alanda kullanılırsa kullanılsın tekerlekli sandalye gibi araçların kullanıma uygundur. Zeminde iz bırakmaz.
 • Böceklenmelere karşı dirençlidir.
 • Sesi absorbe eder. Işık ve elektirik konusunda yalıtkandır.
 • Yanmaz yapısı sayesinde, yangın gibi durumlarda direnci yüksektir.
 • Tam bir çevre dostudur. Geri dönüşümü sağlanabilir, geri dönüşüm yapılabilen malzemelerden üretilebilir.
 • Oldukça kolay uygulanır.
 • Lekelenmelere karşı dirençlidirler.
 • Solvent içermezler.

Vinil Zemin Kaplamalar Nerelerde Kullanılırlar?

Vinil zemin kaplama ses emme özelliği sayesinde yoğun trafikli alanlarda kullanıma çok uygundur. Hastaneler, kamu hizmet binaları, okullar, fabrikalar, oteller, ofisler, restoranlar ve fuar alanlarında kullanılır. Aynı şekilde elektrik yalıtkanlık özelliği sayesinde hastanelerde röntgen odaları ve yoğun bakım ünitelerinde de kullanıma uygundur.  Kaymaz özelliği sebebi ile de özellikle kreşlerde ve kreşlerin merdiven alanlarında çocukların güvenliği için gereklidir. Ev yüzeylerinde, merdiven yüzeylerinde, çocuk oyun alanlarında kullanıma uygundur. Sağlık kuruluşlarının tamamında, yurtlarda, yemekhanelerde, spor salonlarında, büyük marketlerde kullanılmaktadır. Fuar merkezleri, kongre merkezleri, fabrikaların idari birimlerinde, bankalarda, kamu hizmet binalarında zemin kaplama olarak kullanılmaktadır.

Vinil Zemin Kaplama Uygulama Şekli

Vinil zemin kaplama uygulaması yapılacak alanda ilk şart zeminin düzlüğüdür. Eğer zemin yüzeyi düz ve pürüzsüz değil ise öncelikle tesviye şapı atılması şarttır. Şap kuruduktan sonra zımparalanarak zemindeki pürüzler alınır. Bu sayede zemin düzlenmiş ve uygulama kusursuz olur. Zemine vinil yüzey kaplama yapıştırıcısı sürülür ve 15 dk-40 dk arasında beklenir. Kurumaya yakın bir kıvama gelince yüzey kaplama malzemesi yüzeye dikkatli şekilde serilir. Burada alanda alınan ölçülere göre kesilen parçaların doğru yere yerleştirilmesi önemlidir, dikkat gerektirir. Ek yerlerini birleştirmek adına derz makinesi ile birlikte fitil ucunun da araya girmesini sağlamak için yuvalar açılır. Akabinde kaynak makinesi kullanılarak kaynak kordonunun derz boşluklarına kaynatılması sağlanır. Son olarak da slim bıçağı ile fazlalıklar alınarak işleme son verilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.