tr
ende

Pvc Zemin Kaplama

10.05.2024
33
Pvc Zemin Kaplama

PVC Zemin Kaplama Nedir?

PVC zemin kaplama, plastikten oluşan ve oldukça esnek bir yapıya sahip olan bir yapı malzemesidir. Petrol (etilen) ham maddesinin işlenerek çeşitli yapı malzemelerine bürünmesi olayıdır. Bu ham maddeye farklı diğer kimyasallar eklenerek yeni bir ürün elde edilir.

PVC ürünü için petrol ve klor birleşimi kullanılmaktadır. Ürün elde edilmesi kolaydır ve bu nedenle uygun fiyatlı bir yapı malzemesi olarak piyasada yer almaktadır. Plastik bir ürün olması kaynaklı ısı iletkenliğinin düşük olsa da kimi çeşitlerinde elektrik ve ses izolasyonu yüksek orandadır. Her ne kadar esnek bir yapıya sahip olsa da sert bir dokuya sahiptir. Bu nedenle de dış etkenlerden gelen darbelere karşı dirençlidir.

PVC yapısına sahip zemin kaplama ürünlerinin kullanım alanları insan trafiğinin çokça olduğu yerlerdir. Maliyetinin düşük olması, kaliteli olması ve uzun süre kullanım imkânı olması sebebiyle en çok tercih edilen zemin kaplama modellerinden bir tanesidir.

Poli Vinil Clorür Nedir?

PVC zemin kaplama malzemesinin piyasadaki bir diğer adı Poli Vinil Clorür olarak bilinmektedir. 1870 yıllarında üretilmiş olan bu malzeme, zaman içerisinde yenilenerek değişime ve en iyi haline dönüşüme uğramıştır.

Dayanıklılığının yüksek ölçüde olması sebebiyle çoğunlukla ticari alanda poli vinil clorür tercih edilmektedir. İçeriğinde yer alan renklendirici, sertleştirici, mineral agregalar ve daha pek çok etken maddesi plastik bir forma bürünmesini sağlamaktadır. Yapısı sayesinde de iç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

PVC ile zemin kaplaması yapmak için karo ya da rulo üretim şekillerinden birisi seçilir. Bu doğrultuda zeminlere uygulama yapılmaktadır. Plastik bir madde olmasından dolayı kendisinin sunmuş olduğu avantajlar bulunmaktadır. Kullanımındaki kolaylık ile diğer ürünlerden ayrılmaktadır.

Poliüretan Zemin Kaplama Nedir? | PVC Farkı Nedir?

PVC zemin kaplama çoğunlukla poliüretan zemin kaplama ile karıştırılmaktadır. Poliüretanları PVC ürününden ayıran pek çok özellik bulunmaktadır. Poliüretanlar ağır sanayide kullanılan, çizilme ve aşınmalara karşı yüksek direnç gösteren, kullanım ömrü oldukça uzun olan ve kendi içerisinde türlere ayrılan bir yapı malzemesidir.

Her iki ürüne de bakıldığında plastik yapısını görmek mümkündür. Ancak poliüretanlar akışkan, dokulu, camsı görünüm, parlak ya da mat gibi özelliklere sahiptir. PVC kaplamalar esnek yapıya sahip ve petrol ham maddesi ile üretilmektedir. Poliüretanların esnekliği ise sanayi tipi zeminlere daha uygun bir seviyededir.

Maliyet açısından değerlendirildiğinde geniş alanlarda PVC tercih edilmektedir. Poliüretana göre cep yakmayan bir üründür. Temiz ve dikkatli kullanıldığında da uzun süre boyunca tahribata uğramamaktadır.

PVC Zemin Kaplama Nerelerde Kullanılır?

PVC zemin kaplama ses yalıtımı gerektiren ve aynı zamanda ısı dengesinin sağlamasını gereken çoğu alanda kullanılabilmektedir. Özellikle insan trafiğinin çok fazla olduğu ancak sessizliğin hâkim olması gereken yerlerde bu gibi zemin türler kullanılmaktadır.

 • Hastane, bakım evleri ve laboratuvarlar
 • Toplantı salonları
 • Oteller
 • Eğitim kurumları
 • Ofis, kamu kurum ve kuruluşlar
 • Havalimanları

PVC Yer Kaplamasının Kullanılmasındaki Avantajlar

Çeşitli darbe ve aşınma olasılıklarına karşı dayanıklı olan PVC kaplamalar, sundukları avantajlar sebebiyle tercih edilmektedir. Öyle ki zemin kaplama malzemelerinden en çok tercih edilen 2. ürün olarak listede yer almaktadır. Kullanılmasındaki avantajlar şunlardır:

 • Temizliği kolay ve hijyenik bir yapıdadır.
 • Ses emiciliği yüksektir ve ses izolasyonu sağlar.
 • Esnek bir yapıda olması sebebiyle pek çok alanda kullanılabilmektedir.
 • Alkali ve bazı kimyasal maddelere karşı dayanıklıdır.
 • Yağ, kir, su ve paslanmadan zor etkilenir.
 • Ağırlık ve basınç karşısında direnç gösterir.
 • Ekonomik bir üründür.

PVC Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

PVC zemin kaplama çeşitleri yönüyle de oldukça fazla alana ayrılmaktadır. Kişilerin kullanabilecekleri alanlara uygun yapı ve modelde seçenek olması sebebiyle de yine PVC ürünü sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Pek çok ortama uyarlanabilen doku ve tasarımı bu malzemeyi ön plana çıkarmaktadır.

 1. Homojen PVC kaplama
 2. Heterojen PVC kaplama
 3. Kondaktif PVC kaplama
 4. Akustik PVC kaplama
 5. LVT (vinil içerikli) PVC kaplama

Yukarıda bahsedilen PVC kaplamalar birbirinden farklı mantık ve yöntem ile zeminlere uygulanmaktadır. Uygulanma aşamalarında kullanılan malzemeler ve bu ürünlerin tasarımı, yapısı, şekli çeşit olarak ayrıştırmaktadır.

Homojen PVC kaplama: 2 mm kalınlığındaki bu ürün tek bir katmandan oluşmakla birlikte zeminin her alanında aynı tip özellik sergilemektedir.

Heterojen PVC zemin kaplama: Ürün kalınlığı kullanım alanına göre farklılık gösterebilmektedir. Aşınma tabakası da olmak üzere 2 katmandan oluşmaktadır. İsmine de bakıldığında bu 2 katmanın birbirinden ayrı özellikte olduğu görülmektedir.

Kondaktif PVC kaplama: İletkenli ve ESD kaplama olarak da bilinen bu kaplamalarda elektrik direnci yüksektir. Elektriğin yaratabileceği olumsuz durumları önlemek adına kullanılmaktadır. X- ray cihaz ve odaları, ameliyathane ve laboratuvar gibi alanlarda kullanıldığı görülmektedir.

Akustik PVC kaplama: Birden fazla katmana sahip ve köpük yapılıdır. Ses yalıtımı sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Aynı zamanda ısı kaybını da önler niteliktedir.

LVT (vinik içerikli) PVC kaplama: Rulo ve karo seçenekleri ile piyasada yer almaktadır. Dekorasyon ile uyumlu olması adına ahşap, mermer ve doğal taş görünümlü olmaktadırlar. Heterojen PVC ile benzer özellik taşımaktadır.

PVC Kaplama Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

PVC zemin kaplama işleminin uygulanmasında önce dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Özellikle zeminin yapısı ve ortamın nemliliği ile ilgili olan bu durum, zeminin kullanım ömrünü etkileyen niteliktedir.

Zemin yüzeyinde var olan toz, kir, yağ, alçı fazlalığı, girinti ve çıkıntı gibi olumsuz durumlar ustalıkla giderilmelidir. Zemin tamamen temiz ve pürüzsüz olmalıdır. Öyle ki kaplamaların sağlam bir sonuç vermesi adına zemin kaplama aşamasına geçmeden önce şap uygulaması önerilmektedir.

%12 oranını geçmeyen nem oranı, 15 ve 18 arasında değişebilen sıcak ortam ve duvardan duvara tam ölçüler PVC kaplamada dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

PVC Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Zemin alanının uzunluk ve genişlik ölçüleri alınarak metrekare hesabı yapılmaktadır. Ne kadarlık bir PVC kaplamasına ihtiyaç duyulduğu ve kaplamanın ne kadarlık ürünle yapıştırılacağı hesaplanır. Rulo malzemesi yardımı ile ürün ters çevrilir ve düzleştirilir.

Ölçüler doğrultusunda maket bıçağı ile PVC ürünü kesilir. Mala aracılığı ile yapıştırıcı zemine sürülür ve yaklaşık olarak 10 dakika boyunca beklenir. 10 dakikanın sonunda PVC zemin kaplama ürünü yapıştırılır. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus ise fazla gelen kaplamaların özenli bir şekilde kesilmesidir.

Zemin yüzeyinde oluşan hava kabarcıkları yavaş bir şekilde dışarı çıkarılmaktadır. Zeminde istenen derz noktalarına işlem uygulanır. Son aşamalara yaklaşırken zemine sıcak kaynak uygulanarak artık kaplamanın sabitlenmesi sağlanmaktadır. Eğer ki zeminde profil ürünü kullanılması gerekiyor ise profiller kaplamaya dikkatli bir şekilde sabitlenir.

Pvc gurubuna ait görseller için lütfen pvc sayfamızı ziyaret ediniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.