tr
ende

Pvc Parke

11.05.2024
39
Pvc Parke

Pvc Parke Nedir?

Parke, yer döşemeleri arasında en çok kullanılan kaplama türlerindendir. Doğal bir malzemedir. Bu nedenle de yapı ürünleri arasında çok tercih edilir. Ancak günümüzde özellikle çevreci yaklaşımlar nedeni ile daha laminat parke olarak kullanıma sunulmaktadırlar. İki üründe de görüntü birebirdir.

PVC parke kullanımı son dönemlerin popüler ürünleridir. Her açıdan avantaj sağlayan bu ürünler,antibakteriyel özelliğe sahiptir. Ancak statik özelliği yoktur. Yani elektrik akımının ya da radyasyonun varlık gösterdiği alanlarda olumsuz etki etmektedir. Elektrikli aletlerin çok kullanıldığı alanlarda kullanılması uygun değildir. Bu alanlar; hastaneler, fabrikalar ve labaratuvarlardır.

Bakıldığında, normal parkeden farksız olan bu ürünler orjinali ile aynı şıklığı yansıtmaktadırlar. Temizliği diğer pvc yer döşemeleri gibi oldukça kolaydır. Kolay temizlenebilir özelliği sayesinde antibakteriyeldir. Darbelere karşı dirençli olması sebebi ile uzun süreli kullanıma uygundur. Bakım ve onarım maliyeti oldukça düşüktür. Basit bir temizlik işlemi ile dahi ilk günki aydınlınlık yüzeye kavuşma imkanınız bulunmaktadır.

PVC Parke Nasıl Uygulanır?

Pvc parke uygulanacağı alan kesinlikle düz olmak zorundadır. Yüzeydeki herhangi bir eğrilik parke geçişlerinde açıklık kalmasına ve sonrasında parkenin kalkmasına neden olacaktır. Bu nedenle öncelikle yüzeyi düzleştirmek adına tesviye şapı atılması şarttır. Şap atma işlemi tamamlanır ve kuruması beklenir. Kuruyan yüzeye zımparalama işlemi yapılarak pürüzsüz olması sağlanır.

Alan düzeltme işlemi sonunda pvc parkelerin birbirlerine geçirilerek montalama işlemine başlanır. Bu işlem sırasında uygulamayı yapan ustanın mutlaka işinde profesyonel olması gereklidir. Parkelerin birbirlerine geçişleri sırasında düzeni iyi oturtturabilmelidir. Alanın tamamı bu şekilde sıra halinde karoların dizilerek yerleştirilmesi sonucu kaplanmış olur.

Neden PVC Parke Kullanımı Artmıştır?

 • Ağaç çeşitlerinin günümüzde giderek azalması.
 • Ahşap malzemenin gelişen teknoloji ile üç boyutlu çalıştırılması.
 • Ahşap malzemelerin bakımdaki zorluğu.
 • Ahşap malzemelerin kullanımından ziyade temininde maliyetin artması. Ahşap fiyatlarının yüksekliği piyasada maliyet arttıran faktör olduğundan bu durum pvc parke çalışmalarına yönelmeye sevk etmiştir.
 • Pvc parkeler maliyet açısından bakıldığında oldukça ekonomiktir.
 • İşçilik bakımında da hafif oluşu uygulamada kolaylık sağlamaktadır. Karolar halinde yüzeye uygulanması ayrıca alanın komple yenilenmesine gerek kalmadan eskiyen parçanın değişmesine imkan tanımaktadır.
 • Pvc parke uygulama açısından kolay olduğu için işçilik maliyeti de oldukça düşüktür.
 • Hafif olması sebebi ile hızlı şekilde uygulanabilir ve fazladan zaman harcamanızı da engellemiş olur.

Pvc Zemin Kaplama Avantajları

 • Sıvı hassasiyeti konusunda dayanıklıdır. Bu özelliği, pvc’nin suyun alt malzemeye erişmesini engeller ve su ile kolayca temizlik yapılabilmektedir.
 • Suya karşı dayanıklıdır. Bu yüzden yüzeyinde sudan kaynaklı kabarıklar oluşmaz. Yüzey görüntüsü her zaman parlak görünür. Tabi bu durum oksitlenme veya paslanma gibi bir durumun ortaya çıkmasına da engel olmaktadır.
 • Küf ve rutubet gibi durumlar asla oluşmaz.
 • Yanmaz özelliğe sahip olması nedeni ile dünya genelinde en çok kullanılan ürünler olmuşturlar.
 • Kolay temizlenebilir olması antibakteriyel özelliğini desteklemektedir.
 • Yüzeyi kaymaz bir yapıya sahiptir. Bu yönü ile su ile temas halinde olan yemekhane gibi ortamlarda rahatlıkla kullanılabilmektedirler. Bu sayede ihtimal iş kazalarının da önüne geçilmesi hedeflenir.
 • Toplantı salonları ve ofislerde modern şıklık arayanlar için mükemmel bir seçim olacaktır. Kullandığınız alanlarda modern çizgide parlak bir yüzey için pvc parkeler kesinlikle doğru tercih olacaktır.
 • Bakım ve onarımda zarar gören parçaların değiştirilmesi söz konusu olduğundan maliyet yine düşük olur. Alanı komple yenilemeye gerek yoktur.

Merhabalar. İsmim yasemin bilge. Uzun zamandır yazılarınızı alıyorum ancak bu siparişte kendinden yapışkanlı pvc yer döşemesi yazısı ile ilgili videolar harıcınde hiç bir bilgi bulamadım. Izledıgım vıdeolar da ortalama 200 kelımelık bır yazı ortaya çıkardı. Bu sebeple o yazıyı teslım etmek ıstemedım. Ayrıca bilgı vermek ıstedım. İyi çalışmalar dilerim.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.