tr
ende

Lvt Zemin Kaplama

11.05.2024
33
Lvt Zemin Kaplama

LVT Zemin Kaplama Nedir?

LVT zemin kaplama PVC kaplamalarından en çok tercih edilen ikinci çeşittir. Bu ürünün kullanım alanının çok fazla olması da tercihlerde etkili olan nedenlerdendir. İçeriğinde vinil maddesi bulunmaktadır. Bu madde sayesinde de pek çok tasarım hazırlanabilmektedir.

Zemin kaplamasının uygulanabilmesi için 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar uygulama aşamasındaki farklılar ile ilgilidir. Glue down, sök / tak ve kilit sistem olarak yöntemler bulunmaktadır. Kullanılan ürün, tasarımın şekli, yapısı ve konumu doğrultusunda bu yöntemler kullanılmaktadır.

İçerik incelendiğinde doğal ve sentetik ürünlerin bir araya geldiği görülmektedir. Bu ham maddeler sayesinde desen ve doku tasarımı kolaylıkla yapılabilmektedir. Böylelikle dekorasyon açısından tam bir tamamlayıcı ürün niteliğinde iş görmektedir.

LVT kaplamalarının modeli, dokusu, tasarımı ve rengi kişilerin istekleri doğrultusunda hazırlanabilmektedir. Hazırlanan kaplamalar çeşitli uygulama yöntemlerinden birisi ile zemine uygun bir şekilde sabitlenir. Zemin kaplamasının ortama kattığı hava ve sunduğu avantajlar ile memnuniyet sağlanır.

LVT Kaplama Özellikleri Nelerdir?

LVT zemin kaplama özellikleri sayesinde kullanım alanlarında çokça faydası görülmektedir. Özellikleri LVT kaplamanın hemen hemen her alanda yer almasını sağlamaktadır.

 • Sıvı geçirmez ve ıslak zeminlerde kullanılabilir.
 • Rutubet, küflenme ve kir yapmamaktadır.
 • Yağ tutmaz ve temizliği kolaydır.
 • Kayma yapmamaktadır.
 • Alev almamaktadır.
 • Kokusuzdur ve yıpranması uzun zaman alır.
 • Ağırlık ve basınca karşı dirençlidir.
 • Heterojen PVC zemin kaplama ürünlerinin içerisinde bulunan bir modeldir.
 • PVC olması sebebiyle de ekonomiktir.

LVT Zemin Kaplama Kullanımının Avantajları

Ürünün kendine ait özellikleri kullanımında avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlar sayesinde kişiler hem dekorasyonlarını zenginleştirebilmektedir hem de kullanımdaki konforu hissedebilmektedir.

 • Aşınmaya ve çizilmeye karşı dirençlidir.
 • Tasarım zenginliği sunmasıyla pek çok alanda göze çarpmaktadır.
 • Kullanıldığı alanlarda ortam atmosferini etkilemektedir.
 • Yapısı gereği çok katmanlıdır ve bu nedenle basınçlara karşı güçlüdür.
 • İnsan sağlığına ve çevreye zarar vermemektedir.
 • Anti – bakteriyeldir.
 • Isı izolasyonu sağlamaktadır.
 • Uzun süreli kullanıma uygun olması sebebiyle ekonomiktir.

Neden LVT Zemin Kaplama Kullanılmalıdır?

LVT zemin kaplama kullanılmasındaki en önemli neden pek çok zemine uyumlu olması ve kullanılabilirlik alanlarının çeşitli olmasıdır. Gelişen teknolojik tasarımlara eşlik edebiliyor olması ile güncel dekorasyon modasına ayak uydurmaktadır.

PVC’nin esnek yapısı sebebiyle karo ve levha halinde kullanılabilme imkânı sunmaktadır. Tasarım ayrıcalıklarının yanı sıra günlük kullanımında ciddi anlamda farklılıklar yaşatmaktadır. Özellikle ofis, eğitim ve hastane gibi alanlarda ses izolasyonun önemli olduğu noktalarda bu zemin kaplama kullanılmalıdır.

Kullanımındaki süre sağlamlık açısından etkilenmesinin yanı sıra hijyenik açıdan da bu durum değişiklik göstermektedir. Temizliği kolay ve Anti – bakteriyel olması daha uzun süre kullanımda etkilidir.

LVT Kaplamanın Kullanım Alanları Nerelerdir ve Çeşitleri Var Mıdır?

LVT zemin kaplama kullanım alanı oldukça geniştir. Yelpazenin bu kadar geniş olmasında elbette ki LVT kaplama çeşitlerinden de kaynaklanmaktadır. Ticari alanlar başta olmak üzere kalabalık olan çoğu yerde bu yapı malzemesi yer almaktadır.

AVM, havaalanı, fuar alanı, otel, banka, mağaza ve oyun alanları gibi ayak trafiğinin fazla olduğu alanlarda tercih edilmektedir. Ayrıca sessizliğin hâkim olduğu eğitim kurumları, derslikler, sınav merkezleri, hastane, bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, ofis ve hatta evlerde de kullanılmaktadır.

LVT Kaplamanın Uygulaması Nasıldır?

Esnek ve sert yapıya sahip seçenekleri ile piyasada bulunan LVT, iki farklı uygulama yöntemine sahiptir. Bu uygulama yöntemlerine geçmeden önce tüm zemin kaplama işlemlerinde olduğu gibi zeminin temizlenmesi, yağ ve kirden arındırılması, eksik ya da kırık alanlar tamamlanması gerekmektedir. Tüm bu koşullar sağlanarak pürüzsüz bir zemin elde edilir.

LVT zemin kaplama kurulumu son derece kolaydır. Esnek yapıdaki LVT kaplama için kesinlikle pürüzsüz alan gerekmektedir. Bu yapıdaki ürünün zemine tam oturması, kayma yapmaması ve hava kabarcığı oluşturmaması için zemin yüzeyinin düz ve temiz olması şarttır. Click, yapıştırma, sök ve tak teknikleri kullanılarak işlem uygulanmaktadır.

Esnek LVT ürününün aksine sert yapıdaki LVT kaplama için bu gibi detaylar çok fazla dikkate alınmamaktadır. Bu yapıdaki ürün çeşidi için click yöntemi kullanılmaktadır. Parke ve benzeri yapı malzemelerinde bu örneği görmek mümkündür.

LVT Vinil Zemin Kaplama Temizliği Nasıldır?

LVT zemin kaplama temizliği son derece basit ve pratiktir. Böyle bir temizlik olanağı sunması sebebiyle de tercih edilmektedir. Temizlik için ıslak ve kuru temizleme önerilmektedir. Deterjan ve fırçalama tekniklikleri temizlik için uygulanabilmektedir. Vakumlama yöntemi ile temizlenebilecek kadar sağlam ve dirençli bir yapıdadır.

Lvt Zemin Kaplama modelleri için lütfen lvt katolog sayfamızı ziyaret ediniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.