tr
ende

Karo Halı

09.05.2024
30
Karo Halı

Karo Halı Zemin Kaplama Nedir?

Karo halı zemin kaplama; iç mekanları zenginleştiren ve ortamı daha kullanılabilir hale getiren, çeşitli iplik ve tabanlardan oluşan zemin kaplama ürünüdür. Ortam ayak trafiğinin fazla olduğu ve bu alanlarda ayak sesinin en aza indirgenmesi istendiğinde halı ve türevleri zeminlere döşenmektedir. Karo da belirli ölçülere ve dizilim yönlerine bağlı olarak zeminlere döşenmektedir.

Dışarıdan bakıldığında küçük halı parçalarının birbiri ile birleşmesinden oluşan bir bütün olarak görünmektedir. 45×45, 50×50 ve 60×60 ölçülerindeki kare parçalar iç içe geçirilerek ortamı zenginleştirmektedir. Bu ürünler mekânı geniş ve ferah gösterebilir özelliklerde de olmaktadır. Aynı zamanda ortamı sıcak ve samimi yaparak özellikle ticaret alanlarını ev ortamına çevirmektedir.

Karo halı modellerinin zemine döşenmesi basit bir işlemdir. Bir puzzle gibi iç içe geçen parçalar pratik bir şekilde zemin üzerine döşenir. Özel tasarım yapılmaya müsait olan bu halı yapısı için çeşit çeşit renk ve desen seçenekleri mevcuttur. Böylelikle ev ve ofis alanları talepler doğrultusunda özgünleştirilebilmektedir.

Karo Halı Yer Döşemesi Nasıl Uygulanır?

Karo halı zemin kaplama ve diğer zemin kaplama ürünlerinde belli bir standart yer almaktadır. Bu standartlara bağlı olarak en iyi döşeme şekli belirlenir ve uygulanır. Karo halı için ise öncelikle mekânın zemin yüzeyi ve şekli incelenmelidir. Dekorasyona uygun bir renk ve model seçimi gerçekleştirilmelidir. Ölçüler belirlendikten sonra uygulama evresine geçilebilir.

Yer döşemesi yapılacak ortam en fazla 30 derece sıcaklıkta ve %65 nemlilikte olmalıdır. Yerden ısıtmalı olan mekanlarda durum değişiklik gösterebilmektedir. Ortamda girinti ve çıkıntısı olmayan kuru, nemsiz, düz, tutkal, yağ ve kirden arındırılmış bir zemin yok ise bu zemin tasarlanır.

Zemine uygun bir yapıştırıcı rulo aracılığı ile halının döşenmesi öncesinde yere uygulanmaktadır. Yapıştırıcının şeffaf hale gelmesi yaklaşık olarak 15 – 20 dakikayı bulmaktadır. Artık döşeme işlemine geçilebilir. Dip dibe olmak ve yönleri ayarlanmış olacak üzere döşemeler yapılmalıdır. Bu, ortamın yaratacağı atmosferi etkiler niteliktedir.

Karo Halı Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Estetik görünüme sahip iç içe geçen bu zemin kaplama modelinin çeşitleri bulunmaktadır. Kişiler dekorasyonlarına uygun olan ve kullanım açısından daha elverişli olan çeşitlerden bir tanesini seçebilmektedir.

Kesim farklılıkları ve halı yüzeyindeki desenlerin farklılıkları sayesinden birden fazla seçenek ortaya çıkmaktadır. Özellikle desenlerin birbiri ile uyum sağlaması ve halının zemine uygulama yönünün farklı olması ile birlikte kişiler mekân atmosferini değiştirebilmektedirler.

Bu zemin kaplama modelinde “hav” kelimesi sıklıkla kullanılmaktadır. Hav, halıların yüzeyini oluşturan ve dışarıdan bakıldığında görünen kısmıdır. Karo halılarda hav çeşitleri şunlardır: Bukle havlı, kesik havlı, bukle ve kesik havlı karo halılar.

Bukle havlı karo halılar: Buklelerden oluşmaktadır ancak hav yüzeyleri kesilmemiştir.

Kesik havlı karo halılar: Kesik ipliklerin bir araya gelmesi ile oluşan hav yüzeyidir.

Bukle ve kesik havlı karo halılar: Buklelerin kesik uçlu hav ile birleşimi sonucu elde edilen hav yüzeyidir.

Karo Halı Zemin Kaplama Seçiminde Dikkat Edilecek Unsurlar Nelerdir?

Zemin kaplamaların en önemli ilk adımı kaplamaların uygulanacak alan ölçüsü ile orantılı olmasıdır. Eksik ölçüm yapılan alanlar için daha sonradan sipariş edilen karolarda renk farklılıkları görülme ihtimaline karşın doğru ölçümler yapılmalıdır.

Halının mekân konsepti ile uyum sağlaması ve mekânda derinlik, genişlik gibi kavramların kullanılması önemlidir. Girinti ve çıkıntı olmayan düz, temiz, nemsiz ve kuru zeminlere bu halı uygulaması yapılabilmektedir. Bu durumlardan eksik olan noktalar özenle düzeltilmelidir ve sonrasında karo halı uygulama işlemine geçilmelidir.

Karo Halı Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Karo halı zemin kaplama yüksek kalitedeki ipliklerin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Sıralı bir şekilde zemine uygulanması pratik bir yapım aşaması sunmaktadır. Farklı boyut seçenekleri bulunmaktadır. Bu boyutların bir araya gelmesi ile zemin oluşmaktadır.

Ev atmosferini yaratan bu halılar hem ayakkabı hem de çıplak ayak kullanımına uygundur. Ayrıca ısı ve ses izolasyonu sunması bu kaplama modelini öne çıkarmaktadır. Kolay temizlenebilen bir yapıya sahip olması sayesinde hijyen açısından güvenirlik sunmaktadır. Kalabalık ortamlardaki havada gezinen toz taneciklerinin yerde kalmasını engeller ve koku yapmamaktadır.

Leke tutmaz, suya ve neme dayanıklıdır. Kimyasallara, yangına ve darbeye karşı dirençlidir. Olası bir zarar görme durumunda zarar gören parça yenisi ile değiştirilebilmektedir.

Karo Zemin Kaplamasının Kullanıldığı Yerler

Karo halı zemin kaplama çoğunlukla ticari alanlarda kullanılmaktadır. Ev ortamı, kreşler ve benzeri alanların dışında da karo zemin kaplamasını görmek mümkündür.

  • Ofis ve kamu kurumları
  • Sinema, tiyatro ve kongre salonları
  • Banka zeminleri
  • Havaalanı zeminleri
  • Fuar ve mağaza zeminleri
  • Otel ve restoran zeminlerinde karo halı kaplamları kullanılmaktadır.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.