tr
ende

Epoksi Zemin kaplama

09.05.2024
37
Epoksi Zemin kaplama

Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Epoksi zemin kaplama son zamanların vazgeçilmezi haline gelmiş bir zemin kaplama ürünüdür. Bu kaplama ürünü artık pek çok yerde karşımıza çıkan ve kullanımı oldukça rahat olan bir ham maddeden oluşmaktadır.

Zeminlerin zaman içerisinde eskimesi sebebiyle fayans ve beton gibi yapı malzemelerinin değişmesi gerekmektedir. Bunların değişmesi hem maliyet açısından hem de zaman açısından zahmet gerektiren işlemlerdir. Ancak bu güncel yöntem ile artık cepler ve yüzler gülecek! Uzun süreli kullanımın en konforlusu ve en şık tasarımına sahip zemin kaplamaları gündem yaratmaya hazır.

Kaplama işlemleri gün geçtikçe teknolojinin de etkisi ile yeni bir tasarımla hizmete sunulmaktadır. Farklı sektör ve alanlara uygun ürün çeşidi ile hizmet odaklı bir yapı malzemesidir. Birbirinden farklı tasarımlar ile dekorasyona uygun modeller hazırlanabilmektedir. Bu nedenledir ki zemin kaplamaların kullanılması pek çok konuda avantajlıdır.

Epoksi Zemin Kaplama Ne İşe Yarar?

Epoksi zemin kaplama işe yararlılık açısından oldukça geniş bir pencereye sahiptir. Öncelik olarak zeminin yıpranmasını önlemek ve farklı zemin görünümleri elde etmektir. Zemin kaplamaların kullanılmasının bir diğer amacı ise iş güvenliğini sağlayabilmektir.

Epoksiler daha çok fabrika, endüstriyel alan, hastane ve ilaç sektöründe yer almaktadır. Bu gibi alanlarda çalışan kişilerin ıslak ve kaygan zeminlerde yaşayabilecekleri kazaları önlemek adına epoksi zeminler önem kazanmaktadır. Bunun yanında farklı alanları birbirinden ayırmak adına renklendirilmiş epoksiler kullanarak daha rahat bir çalışma alanı sunulabilmektedir.

İçeriğinse solvent bulunmaması ile uzun yıllar boyu kullanılabilmektedir. Aşınma ve yıpranması güç olması sebebiyle toplu alan ve ayak trafiğinin fazla olduğu yerlerde tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise temizliğinin kolay olması ve bakterileri yüzeyinde barındırmamasıdır.

Epoksi Zemin Kaplama Nerelerde Kullanılır?

Epoksiler, kullanım alanları açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Hemen hemen her alana uyarlanabilir çeşitleri ile pek çok sektörde yer almaktadır. Çeşitli epoksilerin kullanılması ile birlikte artık ev ve ofis gibi alanlar da daha modern bir tasarıma sahip olmaktadır.

Epoksi çeşitleri ise şunlardır: Selfleveling, multilayer, 3D epoksi, portakal dokulu, şeffaf epoksi ve antistatik epoksi zemin kaplamalar.

Epoksi kaplamalarının bazı kullanım alanları; gıda, endüstri, hastane, ilaç, fabrika, AVM ve elektrik santralleri gibi sektörlerdir. Ayrıca okullarda, otopark yerlerinde, depolama yerlerinde ve entegre hayvan çiftliklerinde de bu zemin kaplamlarına yer verilir.

1 Kg Epoksi Kaç M2 Zemin Kaplar?

Epoksi zemin kaplama malzemesinin hazırlanma aşamasında iki bileşenli reçineler kullanılmaktadır. Kullanılan reçineler ile epoksi elde edilir. Epoksinin miktarına ve uygulanacak zemin kaplama çeşidine göre belirli bir alana uygulama yapmak mümkündür. Fakat bu epoksinin ne kadar bir alanı kapsayacağı ise bazı detaylarla şekillenmektedir.

  • Zemin kaplamasının kalınlığı,
  • Zemin kaplama çeşidi,
  • Zemin kaplama rengi,
  • Zemin kenar ve köşelik durumu,
  • Alt zemin durumu,
  • Epoksi kalitesi gibi detaylar 1 kg epoksi kaç m2 zemin kaplar hesabını etkileyen durumlardır.

Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Zemin kaplama işleri çok fazla zaman almayan ve uygulaması son derece basittir. Zemin kaplamasının çeşidine göre epoksinin hazırlanma süreci farklılık gösterebilmektedir. Hazırlanan epoksinin uygulanmasının öncesinde zemin kontrolü yapılır. Eksik durumlar değerlendirilir.

Zeminde çatlak ve kırıklar var ise giderilir. Zemin pürüzsüz bir hale getirilir. Ardından epoksi uygulaması yapılır. Bazı durumlarda astar atma işlemi de uygulanmaktadır. Bazı epoksi çeşitleri rulo yardımı ile uygulanmaktadır. Kimisi ise kendiliğinden yayılabilen bir özellik göstermektedir.

Bahsedilenlerin dışında tasarım yapılarak zemin kaplama işlemleri de uygulanabilmektedir. 3D epoksiler bu noktada en gelişmişidir. Belirlenen tasarım, renk, görsel ve yazılar zemine işlenebilmektedir. Bunun için özel tasarımlar da yer almaktadır.

Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları

Epoksi zemin kaplama fiyatları kaç kg epoksi kullanılacağına ve kaç m2 alana kaplama yapılacağına göre değişmektedir. Zemin kaplamaların kendi fiyatlandırmalarının yanı sıra zeminin yapısı, zeminin yıpranmışlık durumu, çatlak ya da kırık durumlar, işçilik emeği ve benzer durumlar fiyat belirlenmesinde etkilidir.

Bir işlemden en iyi sonucu almak için zeminin pürüzsüz, temiz ve kullanılabilir olması gerekmektedir. Epoksinin kalitesi, kaplama işlemi esnasında kullanılan araç ve gereçler, ustalar, epoksi çeşidi, astar ihtiyacı, tasarım ve renkler fiyat konusunda etkilidir.

3D Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları

3 boyutlu epoksi zemin kaplamaları diğer epoksi zemin kaplama çeşitlerinden daha zahmetlidir. Alanın kesinlikle pürüzsüz olması, temiz, yağ ve kirden arınmış olması gerekmektedir. Zeminin eğimi iyi ayarlanmış ve su terazisine uygun olması işlemi başarılı yapacaktır.

Epoksi zemin kaplama genelinin dışında yüksek çözünürlükte bir görsele sahiptir. Profesyonel bir ekip ile m2 hesabı yapılarak genel bir fiyat ortaya konulmaktadır. Elbette ki işlem esnasında uygulanan ince detaylar yine bu fiyatlandırma konusunda etkilidir.

Epoksi Zemin Kaplama M2 Fiyatı Ne Kadar?

Zemin kaplamaların m2 fiyatının net bir şekilde belirlenebilmesi için öncelikle zemin ve alan gözlemi yapılması gerekmektedir. Hali hazırda var olan bir zeminin eksikliklerinin giderilmesi, buna harcanan emek, malzeme ve masraf fiyat olarak işlenmektedir.

Epoksi zemin kaplama işlemi için gereken profesyonel kişiler, kaplama çeşidi, tasarım ve kullanım alanı yine fiyatı belirleyici unsurlardandır. Tüm bu unsurlar net bir şekilde listelendikten sonra kullanılan epoksi miktarı ve kaplanan m2 alanı hesabı da yapılarak sonuç ortaya çıkmaktadır. Daha detaylı bir fiyatlandırma için firma ile görüşmenizi önermekteyiz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.